معین شاهویسی ، غروب پائیزانه‌ی یکی از روزهای آبانماه سال ۱۳۷۲ خورشیدی در کرماشاهِ تلخهای شیرین و شوریده‌گان زیبا روی ، دیده به جهان گشود ، وی پس از گذراندن ادوار تحصیلی مقدماتی در رشته‌ی (علوم تجربی) از دبیرستان بعثت تهران و طی گذشت مقطعی ، هم اکنون کارشناس علوم ی شاخە روابط بین الملل و مدیر _ مجری چند رفرنس ادبی در رومه‌های محلی می باشد ، شاهویسی در سال ۱۳۹۳ کاندید نهایی فستیوال بین المللی شعر "یار و یادگار" و در سال ۱۳۹۴ کاندید نهایی فستیوال بین المللی "موسی صدر"_ برگزیده فستیوال جهانی شعر کلاسیک کوردی هولیر 95 شد ، جشنواره‌های ملی "کویر" و "باران" و "۷۲ قطره اشک" و "حماسه‌ی پاوه" و "انقلاب" و . را در کارنامه دارد ، از قلم اندیشەی ایشان تا کنون تألیفی بە حق وزین اعم از:

کرمانشاه مبدا عاشقانه‌های سوک _ نقد زبانی شعرای همچرخ کُرد با تکیە بر گویش کلهری _ از بیان تا گویش (پیوند دو تمدن) _ ساده ترین روشها و متد های آموزشی دستور زبان نوشتاری (خواندن و نوشتن زبان کُردی) _ مقاله آغازین جریان غزل مدرن کُردی با تکیه بر گویش کلهری _ نقدی بر مجموعە شعر کلاسیک چند شاعر همدیاری _ ویراستاری و طراحی جلد و صفحات مجموعه‌ های "داخه‌یل نادیار _ یاسهای دشتی _ نووڕد نیەکەم" و .

مجموعە شعر غیر رسمی "هسارە واران: ناشر مولف" ۹۰_ مجموعە شعر کلاسیک "سزرگە: ناشر مولف" تلفیق عروض و هجا۹۳_ کتاب شعر پساکلاسیک کُردی کلهری (لەیلیەیل لیبراڵ) کە بنا به دلایلی دال بر هنجار افکارهای کپک زده و مغرضانه از اداره ارشاد اسلامی استان کرمانشاه مجوز نگرفت ، که امید با همکاریهای انتشارات اقلیما بزودی با فرمی نوین تر منتشر خواهد شد ، ایشان عضو انجمن خوشنویسان ایران _ مدرس کلاسهای کارگاهی انجمن ادبی کلهر اسلام آباد غرب و کلاسهای آموزش دستور زبان نوشتاری استان می باشد ، افکار و جریانات اندیشه‌گی و نوآوری و هنجار شکنی و اکتشافات ادبی از مهمترین دلایل ارجحیت و شعور شاهویسی بر دیگر شعرای هم عصر حوزەی زبانی کرماشان و ایلام شدە است ، با چاپ مجموعەی "لەیلییەیل لیبراڵ" میتوان معین شاهویسی را راهبر این اندیشه و پروسەی مدرنیتە در ادبیات کلهر دانست.

بیو گرافی استاد معین شاهویسی

عنوان دومین مطلب آزمایشی من

عنوان اولین مطلب آزمایشی من

، ,شعر ,شاهویسی ,کلاسیک ,فستیوال ,گویش ,شعر کلاسیک ,مجموعە شعر ,گویش کلهری ,دستور زبان ,زبان نوشتاری ,کاندید نهایی فستیوال

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فیلم ترسناک ایرانی بلیط لحظه آخری چارتر خارجی دانلود آهنگ جدید دانشکده مستقل کانگ فو توآ 21 کرمان-ماهان آموزش هتلداری و جهانگردی رنگین سپهر حقیقت انکار شده مجله اینترنتی سیمرغ پلاس صرفاً دعاوی ملکی تا سپیده می نویسم، پس هستم